294 Site Engellendi

İnternet Dairesi Başkanlığı'na 'müstehcen' şikayeti yağıyor

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren İnternet Dairesi Başkanlığı'na 4 ayda 4 bini aşkın ihbar yapıldı. Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, dairenin çocuk istismarı, kumar ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar sebebiyle 294 siteye erişimi engellediğini bildirdi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda, vatandaşların şikayetlerini iletebildikleri bir ihbar merkezinin bulunduğunu belirten Şimşek, İnternet Dairesi Başkanlığı'nın faaliyete başladığı günden bu yana bilgi ihbar merkezine telefonla ve web adresine 4 bin 185 ihbar geldiğini bildirdi. İhbar edilen adreslerin bin 896 farklı alan adına ait olduğunu, bazı sitelerin mükerrer olarak ihbar edildiğini kaydeden Şimşek, şöyle devam etti: "İhbarların yarısından çoğu müstehcenlik suçuyla ilgili. Bunu Atatürk aleyhine işlenen suçlar, fuhuş, kumar, çocukların cinsel istismarı, intihara yönlendirme, sağlık için tehlikeli madde temini ve uyuşturucu kullanımını kolaylaştırma takip etmektedir." Bazı sitelerin vatandaşlarca defalarca ihbar edildiğini dile getiren Şimşek, şunları kaydetti: "Başkanlığımız, öncelikle yoğun ihbar edilen sitelere ilişkin ihbarlar hakkında işlem yapmıştır."

Şimşek, faaliyete başlamadan önce ihbar merkezine ait telefon numarasının kolayca akılda kalabilmesi için '155 polis imdat' hattı gibi 3 rakamlı bir numara çalışması yapıldığını, bu gerçekleşmeyince '0312 5828282' şeklindeki pratik kullanılabilen bir numaranın ihbar merkezine tahsis edildiğini kaydetti. Şimşek, vatandaşların ayrıca 'www.ihbarweb.org.tr' ve elektronik postayla 'ihbar@ihbarweb.org.tr' adresinden faaliyet alanlarına giren suçları içerdiği şüphesi bulunan web sitelerini ihbar edebileceklerini dile getirdi

Kaynak

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !